1

 

  «« strona główna galopuje.pl

Zwiedzamy okolicę

Kanał ŁuczańskiGiżycko położone jest nad północnym brzegu Jeziora Niegocin i podobnie jak wiele innych okolicznych miast, powstało jako osada przy zamku krzyżackim. Swój rozwój zawdzięcza powstaniu w 1772 roku Kanału Łuczańskiego, łączącego Niegocin z Kisajnem. Dziś niewątpliwie należy do grupy najbardziej zabawowych mazurskich miejscowości. Nieoficjalnie nazywane jest "wakacyjną stolicą Polski" ponieważ, w sezonie z 30 tysięcznego miasteczka przeistacza się w ogromny ośrodek żeglarsko-wypoczynkowy. Od kilku lat organizowane są tu "Biesiady Mazurskie" ,czyli tańce, zabawy i występy w galeonie. Centrum Giżycka biegnie wzdłuż ulicy Warszawskiej, przy której stoją eklektyczne kamieniczki z frontami o intensywnych barwach. Nieopodal znajduje się ceglany budynek a w nim znany w całej okolicy pub Jazz Club Galeria. Warto tam wpaść by przy przyjaznej muzyce wypić kufel piwa. Jeśli jednak lubimy jedynie klasyczne melodie, to lepiej jest wybrać się na letni koncert do... kościółka ewangelickiego, gdzie znajdują się wspaniale brzmiące organy o 27 głosach. Pochodzą z 1935 roku i zawierają 1666 piszczałek. Charakterystycznym elementem miasta jest kanał, nad którym znajduje się jedyny w Polsce obrotowy most zwodzony, za nim widać zamek krzyżacki. Interesujący jest również krzyż św.Brunona postawiony w 1910 roku na niezalesionym pagórku. Według legendy zginął tam św.Brunon, zabity przez Prusów w trakcie misji chrystianizacyjnej, którą zlecił mu Bolesław Chrobry. Jednak główną turystyczną atrakcją miasta jest Twierdza Boyen. Oglądana z góry, kształtem przypomina gwiazdę i jest dobrze schowana w gęstym lesie. Otaczają ją fosy, wały ziemne i mury, posiada 6 potężnych bastionów oraz kilka bram i budynków. Przed II wojną była wielokrotnie rozbudowywana i stanowiła znaczący element obronny niemieckiej granicy. Była to również siedziba organizacji szkolącej szpiegów. Będąc w Giżycku warto również przespacerować się molem o długości 208m, niegdyś spełniającego funkcję falochronu.

TWIERDZA BOYEN - GIŻYCKO
Twierdza Boyen wzniesiona w latach 1844-1856 jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Położona na zachód od Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. Zbudowana została na obszarze liczącym ok.100ha i stanowiła bardzo ważny obiekt strategiczny Prus Wschodnich.

MOST OBROTOWY
Most obrotowyMost obrotowy został zbudowany w 1889r. przez firmę Bechelt C.O. Grundberg und Shel z.Zielonej Góry. Most zbudowano w celu zapewnienia dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen. Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad 20-to metrowej długości i 8-mo metrowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry jak to się odbywało w tradycyjnych tego rodzaju konstrukcjach. Most ważący ponad 100 ton za pomocą odpowiednich przełożeń może być obracany ręcznie przez jednego operatora. W latach 1960-1970 w ramach modernizacji, most został wyposażony w napęd elektryczny. W latach 60-tych zainstalowano napęd elektryczny co doprowadziło do zniszczenia nabrzeża (przez silne uderzenia). Most więc rozebrano, a na jego miejsce postawiono most saperski. Ten ostatni nie został przez mieszkańców zaakceptowany. Dopiero od 1993r. po przywróceniu stanu pierwotnego, most obrotowy został ponownie otwarty. Obecnie jego obsługa odbywa się ręcznie, zgodnie z pierwotnym założeniem konstruktorów.

--> tu sprawdź godziny otwarcia mostu

WIEŻA CIŚNIEŃ
Została wybudowana w 1900 r. z czerwonej cegły, posiadała zbiornik o pojemności ponad 200 m3, z którego (z wysokości ok. 25 m) woda rozprowadzana była za pomocą wodociągów po terenie Giżycka. Wieża służyła jako obiekt hydrotechniczny do 1996 roku.
Po jej wyłączeniu z użytkowania wykupił ją prywatny właściciel, który obiekt odremontował i częściowo przebudował na cele komercyjne. Uroczyste otwarcie odrestaurowanej wieży odbyło się 2 maja 2007 roku.
Na szczycie obiektu mieści się punkt widokowy otoczony szklaną kopułą, z widokiem na jezioro Niegocin. Niestety nie widać stąd innych jezior, położonych na północ Giżycka. Wewnątrz obiektu otwarto kawiarnię, sklepik z pamiątkami, galerię oraz mini muzeum mazurskie.

ZAMEK KRZYŻACKI
Zamek w Giżycku wzniesiony przez zakon krzyżacki ok.1341r, położony nad kanałem Łuczańskim łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Siedziba prokuratora zakonnego. Składał się z domu mieszkalnego i prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, za którym znajdowała się fosa. W 1365r Litwini pod wodzą Kiejstuta zdobyli i spalili zamek, po czym Krzyżacy odbudowali warownię. W połowie XVI w zamek przebudowano, nadając mu charakter renesansowej siedziby. Po sekularyzacji zakonu miał w nim siedzibę starosta książęcy. Po rozbiórce dokonanej w XIXw. do naszych czasów zachowało się jedno skrzydło mieszkalne. Po wykonanym w 2010 roku remoncie, zamek przeżywa drugą młodość i jest wspaniałą wizytówką miasta.